Publikacje naszych Nauczycieli

W Czytelni naszej Szkoły została udostępniona wystawa Publikacje naszych Nauczycieli. Jest to jedna z propozycji przygotowana na Drzwi Otwarte, które będą miały miejsce w sobotę 20 kwietnia br. Na wystawie znajdują się publikacje naukowe i popularno - naukowe, których autorami są nauczyciele uczący w Liceum Ogólnokształcącym Nr II im. Piastów Śląskich. →


Wśród autorów znajduje się min. dr Mateusz Biernaczyk, nauczyciel filozofii. Spośród kilku zaprezentowanych prac, na szczególną uwagę zasługuje książka Poszukiwacze Achai. Spotkanie mediaplatoników i apologetów greckich w II wieku. Jest to praca doktorska Mateusza Biernaczyka, którą przedstawił na Uniwersytecie Wrocławskim w 2020 r. W recenzji prof. Jacka Zielińskiego, można przeczytać: Waga rozprawy Mateusza Biernaczyka polega nie tylko na przedłożeniu nowych schematów myślenia czy rozwiązań poszczególnych problemów badawczych, ale w dużej mierze również na przypomnieniu, jak wielki wpływ na kształt obecnej myśli Zachodu mają Apologeci greccy II wieku. Szczególność ich myśli wynika z podejmowanych przez nich, i to z wielkim sukcesem, dyskusji z myślą pogańską: zarówno w wydaniu klasycznym greckiej filozofii, medioplatońskim czy wielkich szkół okresu hellenistycznego, jak i cesarstwa rzymskiego. W pierwszej części pracy ukazano postać jednego z najbardziej reprezentatywnych dla medioplatonizmu myślicieli, Alkinousa, jego poglądy i koncepcję pierwszych zasad (archai): przyczyny materialnej, wzorczej i sprawczej, w drugiej natomiast naukę Apologetów greckich II wieku o przyczynach świata: Arystydesa z Aten, Justyna Męczennika, Tacjana Syryjczyka i Atenagorasa z Aten. Wartością książki bez wątpienia jest to, że jej Autor, dostrzegając doniosłość ustaleń tak odległej dla nas myśli, próbuje je na nowo, we właściwy dla siebie sposób, wpisać w kontekst obecnych dyskusji, dotyczący znaczenia poszukiwania wspomnianych przyczyn, owych pierwszych zasad, ukazując złożoność tych nurtów myślowych oraz ich kulturotwórczą, filozoficzną i teologiczną doniosłość.

Nauczyciel języka angielskiego, dr Marcin Odelski jest autorem kilku zaprezentowanych tekstów, wśród których moją szczególną uwagę zwrócił Obecność konia w przestrzeni miejskiej na Kaszubach w latach 1907 - 1938. Tekst ukazał się w zbiorczym Koń jaki jest, nie każdy widzi. Koń w polskiej kulturze miejskiej i wybranych tekstach piśmienniczych od antyku do współczesności, wydane przez Muzeum Sopotu w 2017 r. Pan prof. Marcin Odelski jest nie tylko nauczycielem języka angielskiego w naszej Szkole, ale i  badaczem kultury i języka kaszubskiego.  

Nauczyciel chemii, Mateusz Bykowski, jest współautorem pracy How does direct current atmospheric pressure glow discharge application influence on physicochemical, nutriotional, microbiological and cytotoxic properties of orange juice?, zawartej w czasopiśmie Food Chemistry. Praca traktuje o prowadzonych badaniach nad wytworzeniem nutraceutyków dla produktów spożywczych, o wydłużonym okresie przydatności. To kolejny krok badawczy będący wyzwaniem wobec rosnącej populacji na świecie.    

Piszący te słowa, nauczyciel historii, jest autorem kilku tekstów historycznych, wśród których na uwagę zwraca album Joachim Lelewel. Historyczna paralela Hiszpanii z Polską w wieku XVI, XVII i XVIII, wydana w Poznaniu w 2015 r. Album zawiera reprodukcje dzieł malarskich (min. Diego Velazqueza, Jana Matejki, Francisca de Goyi, Jacka Malczewskiego). Prof. dr Barbara Obtułowicz, historyk hispanista z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, w artykule Historia dla iberysty nawiązując do w/w albumu, pisała: Iberysta powinien także znać niezwykle bogaty dorobek kultury hiszpańskiej wzakresie sztuki, głównie malarstwa iarchitektury, zktórymi zetknie się podczas pobytu wHiszpanii. Chodzi zwłaszcza otakich mistrzów pędzla, jak Hieronim Bosch (kolekcjonowany przez Filipa IPięknego iFilipa II), El Greco, Diego Velázquez, Francisco de Goya, Pablo Picasso, Salvador Dalí czy Frida Kahlo zMeksyku. Nie wyobrażam sobie, aby zwiedzać np. słynne Museo del Prado czy Thyssen-Bornemisza lub pałac wEscorialu bez posiadania minimum wiedzy na temat wymienionych artystów.
Album ukazał się w trzech jednolitych tekstach w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. Jako ciekawostkę podam, że jeden z egzemplarzy albumu znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Madrycie.
Mam nadzieję, że zaprezentowane prace ukażą naszych nauczycieli w trochę innym obliczu - nie tylko surowych belfrów.

Andrzej Manasterski