WYJŚCIE DO PLANETARIUM UWr

5.03.2024 r. uczniowie kl. 3C uczestniczyli w zajęciach w Obserwatorium Astronomicznym w Instytucie Astronomicznym UWr. Planetarium oferuje zajęcia z kilku tematów. Uczniowie wybrali dwie lekcje: Życie gwiazd oraz Czarne dziury. Wykład prowadził pracownik Instytutu dr Paweł Preś, który bardzo interesująco opowiadał o narodzinach gwiazd, cyklu ich życia, zachodzących reakcjach termojądrowych, rodzajach, wielkościach. →

Życie gwiazdy może sią zakończyć na kilka sposobów: powstanie np. biały karzeł, mgławica lub czarna dziura. Na temat tych ostatnich był drugi wykład. Trudno wyobrazić sobie, że biały karzeł ma gęstość 1t na centymetr sześcienny, a co dopiero taka czarna dziura! Wyobraźcie sobie kostkę do gry o takiej masie! Były odwołania do teorii względności oraz filmów sci-fi, w których pojawiają się elementy wiedzy astronomicznej. I tak, dwa słońca na Tatooine - to możliwe! Zachęcamy do wybrania się do tego naukowego, a jednocześnie magicznego miejsca, jakim jest wrocławskie planetarium.